Taekwon-Do je moderné kórejské bojové umenie zamerané predovšetkým na obranu a skladá sa z 3200 popísaných pohybov, kopov, pádov, úchopov, úderov, blokov, sekov a úhybov.
Slovo Taekwon-Do v sebe skrýva tento význam:
Tae – noha, kop, práca s nohami
Kwon – päsť, ruka, úder päsťou
Do – cesta, umenie nájsť správnu cestu životom
Ako vyplýva zo samotného názvu, v Taekwon-Do rozlišujeme dve podstaty: fyzickú a psychickú. Fyzická podstata je založená na princípe modernej vedy, predovšetkým newtonovskej fyziky, ktorá nás učí, ako správne koncentrovať do krátkeho okamžiku maximálnu silu. Duchovné princípy vychádzajú z tradičných etických a morálnych zásad Ďalekého východu. Taekwon-Do nie je len umením rozvíjajúcim iba fyzické schopnosti, ale je to tie. cesta k zdokonaleniu myslenia, sebaovládania, naplňuje sebauspokojením a zdravým sebavedomím, vedie k nenútenej prirodzenosti.
História Taekwon-Do
Napriek tomu, že pôvod bojových umení je zahalený tajomstvom, faktom je, že už od dávnych čias existovala fyzická činnosť, zahrňujúca použitie rúk a nôh na sebaobranu. Prvé historické záznamy o bojových umeniach, pri ktorých sa nepoužívali zbrane, pochádzajú zo starého Egypta a predstavujú primitívny typ chrámového boxu. Je tie. pravdepodobné, že v juhovýchodnej Ázii existovalo mnoho organizovaných domorodých systémov už takmer od úsvitu civilizácie. Z týchto systémov sa postupne začínali vyvíjať rôzne bojové štýly, ktoré sa dedili z generácie na generáciu, z učiteľa na žiaka. Vzniklo mnoho bojových umení: v Číne Kung-fu, v Japonsku Karate, Aikido, Džiu-džicu, v Thajsku Taj-box a iné. Taekwon-Do je najmladším bojovým umením, vzniklo v roku 1955 v Kórei, hoci jeho korene siahajú do obdobia pred 2000 rokmi. Jeho autorom je generál Choi Hong Hi, ktorý na základe skúsenosti dôkladne vypracoval techniku neozbrojeného boja a vniesol do tohto bojového umenia vznešenú filozofiu. Choi Hong Hi sa narodil 9. novembra 1918 v drsnej, nevľúdnej krajine Hwa Dae v Myong Chun v severnej Kórei. V mladosti bol slabý, zdrojom starostí pre svojich rodičov. Vo veku 12 rokov bol vylúčený zo školy, pretože agitoval proti japonským úradom, ktoré v tej dobe ovládali Kóreu. Po vylúčení otec poslal mladého Choi-a študovať kaligrafiu k Han Il Dong-ovi, ktorý bol nielen slávnym učiteľom kaligrafie, ale bol tiež majstrom Tae- Kyon – starého kórejského bojového štýlu.
Učiteľ, ktorý bol znepokojený slabou fyzickou kondíciou svojho nového žiaka, začal Choi-a trénovať Tae-Kyon, aby mu pomohol zdokonaliť telo. V roku 1937 Choi odcestoval študovať do Japonska. Krátko pred odchodom sa zaplietol do hádky so silným profesionálnym zápasníkom, ktorý mu sľúbil, že pri opätovnom stretnutí ho roztrhá na kusy. Zdá sa, že táto hrozba dala mladému Choi-ovi nový impulz k tréningom a zdokonaľovaniu sa v bojových umeniach. V Japonsku začal trénovať Karate pod vedením majstra Kima. Po rokoch usilovnej práce dosiahol druhý dan. Choi neustále premýšľal nad technikami Karate a Tae Kyon a začal uvažovať o vytvorení nových techník, ktoré by boli spojením všetkých jeho skúsenosti s bojovými umeniami. Po vypuknutí 2. svetovej vojny bol Choi prinútený narukovať proti svojej vôli do japonskej armády. Jeho posádka sídlila v Kórei v Pchjong Jangu, kde sa ako vojak angažoval v boji za nezávislosť Kóreje. V dôsledku toho bol uväznený v japonskom väzení. Aby, zmiernil nudu, začal Choi cvičiť svoje bojové umenie sám v cele. Onedlho boli spoluväzeň a žalárnik jeho žiakmi. Nakoniec sa stal dvor väznice gigantickou telocvičňou.
Po oslobodení Kóreje v roku 1945, bol Choi prepustený a odcestoval do Soulu. V januári nasledujúceho roku bol menovaný podporučíkom novej kórejskej armády a začal svojich vojakov vyučovať karate ako prostriedok telesného a duševného vývoja. V tom období si začal uvedomovať potrebu vytvoriť nové kórejské bojové umenie, ktoré by bolo technicky aj morálne vyspelejšie. V druhej polovici roku 1953 viedol najväčšiu civilnú školu v Kórei Chon Do Kwan a bol povýšený na generála. Dňa 11. apríla 1955 sa zišiel výbor zložený z historikov, majstrov bojových umení, športových a vládnych predstaviteľov aby schválili oficiálny názov pre nové bojové umenie Taekwon-Do. Tento deň vošiel do dejín sveta ako deň vzniku nového bojového umenia.
Behom roku rozšíril generál Choi Taekwon-Do na univerzity v celej Kórei a o štyri roky neskôr aj za hranice štátu, postupne do väčšiny štátov sveta. 22. marca 1966 založil Medzinárodnú federáciu Taekwon-Do (I.T.F.) a stal sa jej prezidentom. No ani Taekwon-Do nebolo uchránené od politických konfliktov medzi severnou a južnou Kóreou. Návšteva gen. Choi-a v Severnej Kórei spôsobila ťažkosti s vlastnou vládou v Južnej Kórei a tak gen. Choi pokladal za rozumné opustiť krajinu a usadil sa v Kanade. Do Kanady sa premiestnilo aj sídlo I. T. F.
Generál Choi Hong Hi predstavil v roku 1983 prvé vydanie Encyklopédie Taekwon-Do, v ktorej zhrnul všetky techniky, fyzikálne a morálne aspekty tohto bojového umenia.
Veľkolepé dielo pozostáva z 15 zväzkov a obsahuje viac ako 30 000 fotografií a ilustrácií. V roku 1973 bola v južnej Kórei založená W. T. F. (World Taekwondo Federation). Jej prezidentom sa stal Dr. Un Yong Kim, ktorý sa domnieval že Taekwondo je dôležité priblížiť ľuďom predovšetkým ako šport. Zákonite tak došlo k odklonu od pôvodnej koncepcie a hlavným cieľom tejto organizácie sa od samého začiatku stalo zaradenie tohoto bojového umenia medzi olympijské športy. Svoj cieľ W.T.F. dosiahlo v roku 1994, keď sa Taekwondo stalo oficiálnym olympijským športom.
V roku 1990 odišiel z I.T.F. veľmajster Park Jung Tae a založil vlastnú organizáciu G.T.F. (Global Taekwon Do Federation), ktorá sa zakrátko rýchlo rozrástla. I.T.F., W.T.F. a G.T.F. sú tri najrozšírenejšie štýly Taekwon-Do vo svete. Technika zostáva všade veľmi podobná. W.T.F. niektorú techniku poníma odlišne a má úplne iné zostavy tzv. Poomse. Štýl G.T.F. má techniku aj zostavy, až na malé detaily, také isté ako I.T.F.
V súčasnosti Taekwon-Do cvičí takmer 30 miliónov cvičencov vo viac ako 120 krajinách sveta.